Dojčenie

Ženské telo v tehotenstve zvláda hotové zázraky. Od počatia do pôrodu v ňou vyrastie nádherné dieťatko. A tento zázrak pôrodom nekončí. Po narodení mamkine telo začne vytvárať dokonalú potravu – materské mliečko.

Materské mlieko je najprirodzenejšou stravou pre čerstvo narodené bábätko. Dojčenie mu prináša výživu a a tým sa posilňuje imunita. Dojčiť dieťa je potrebné začať hneď po pôrode. Vtedy sú bábätka čulejšie a javia o dojčenie najväčší záujem. Kontakt „kože na kožu“ je veľmi dôležitý a napomáha úspešnému začiatku dojčenia. Podľa odborníkov úspešnosť dojčenie závisí práve od tohto prvého dojčenia. Dojčenie by malo pokračovať aj v ďalších mesiacoch života, pretože vytvára medzi matkou a dieťatkom krásny vzťah, ktorý ich spája.

Dojčenie by malo byť chvíľou, keď matka je so svojím dieťatkom v pokoji, preto je potrebné zo svojho okolia odstrániť všetky rušivé prvky. Prvé pokusy nebudú dokonalé, preto matka by mala požiadať o radu laktačnú poradkyňu, sestričku v nemocnici alebo niekoho z rodiny.

Skvelým pomocníkom pri dojčení je špeciálne tvarovaný vankúšik. Ešte pred narodením bábätko ho môžete používať ako oporu rastúceho bruška počas odpočinku cez deň a nočného spánku, pretože Vám tak pomôže uľaviť od boľavých krížov. Po narodení bábätka Vám pomôže ako opora pri dojčení. Umiestnite ho okolo pásu a pohodlne polohujete dieťa počas dojčenia. Okrem toho poslúži proti pretočeniu dieťaťa.

Každá matka sa pri dojčení stretne s nejakým problémom. Väčšinu problémov môže ľahko zvládnuť. Sú ale prípady, ktoré treba riešiť s odborníkom. Takým problémom je zápal prsníka a upchaté mliekovody. S tými problémami som bojoval aj ja a neraz počas dojčenia. Sú to bolestivé, veľmi bolestivé problémy.

Ako ostatné mamičky, aj ja som sa snažila robiť všetko preto, aby som mastitíde zabránila, predsa sa objavila. Dodržala som hygienu prsníkov, ošetrovala som bradavky mastičkami Z vlastnej skúsenosti jednoznačne odporúčam Multi-Mam Lanolin ochranný krém na bradavky pri dojčení. Je bezpečný a prírodný, poskytuje okamžitú úľavu, ktorý nie je nutné pred dojčením odstraňovať a je bez chuti.

Zápal prsníka som mala dvakrát a upchaté mliekovody našťastie len raz. Prvý zápal prsníka som mala týždeň po pôrode a druhý po siedmych mesiacoch dojčenia. V obidvoch prípadoch som mala horúčku, popraskané boľavé bradavky, prsia ako balóny a tvrdé ako kamene. Hneď som volala do nemocnice, aby mi poradili, čo urobiť. Sestrička ma zavolala na kontrolu, a ošetrujúci gynekológ mi hneď predpísal antibiotiká. So slzami v očiach som musela dojšiť, odstriekala som mlieko, aby som čím skôr vyprázdnila prsia, vlastne do úľavy. Našťastie za 3 - 4 dni bolo po bolesti.

Po pol roku dojčenia sa objavil ďalší problém vo forme upchatých mliekovodov. Upchaté mliekovod vyzerá ako opuchnutá, bolestivá a zatvrdnutá masa v prsníku. Nemala som horúčku, ale ľavý prsník som mala červený a tvrdý ako kameň. V dojčení som ale pokračovala ďalej. Na bradavke som objavila malé biele bodky, uschnuté mlieko. Hneď som volala laktačnej poradkyni, že čo mám urobiť. Poradila mi ich prepichnúť sterilnou ihlou. V tom momente, keď mi toto povedala, som si myslela, že v žiadnom prípade, mám bolestivé bradavky, keďže malý cucá, ale mlieko nejde, a ja ešte s ihlou mám niečo na tej bolestivej bradavke prepichovať. Vysvetlila mi, že ako to mám robiť, veľmi opatrne a že to určite pomôže. Neverila som, ale keďže ma ten prsník už veľmi bolel, tak som tej ihle dala jednu šancu. A stal sa menší zázrak! Prepichla som tie malé biele bodky a vytlačila som trochu mliečka a mliekovod sa odblokoval. Konečne úľava!

Po týchto nepríjemných skúsenostiach som už žiadne iné problémy nemala a dojčila som malého do 13 mesiacov.

Moje odporúčanie: pri problémoch a bolestiach netreba prestať dojčiť! Treba „bojovať“ a chcieť, pretože materské mlieko obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje, je to tekuté zlato pre naše detičky. Dojčiť a dojčiť a veriť si, že to dokážete!

Komentáre

NOV 21, 2016

Lucia

Môj malý má necelých 6 týždňov a už som mala 3 zápaly prsníkov :(

Pridajte komentár