Prikrmovanie a prvé papaníčko

Bábätko sa na svet nerodí „hotové“. Aj keď si myslíme, že je hotové, nie je, pretože jeho vývin a vývoj, dozrievanie vnútorných orgánov prebieha aj po pôrode. Preto mu nemôže podávať od začiatku „dospelácku“ stravu. Na inú ako mliečnu stravu sa musí prechádzať veľmi opatrne a postupne. Dojčené dieťatko by malo byť prikrmované od ukončeného 6. mesiaca, kým nedojčené dieťa od ukončeného 4.- 5. mesiaca. Ale čo by mali naše detičky papať?

V prvom rade nesmieme zabudnúť, že bábätko neustále a rýchlym tempom rastie, preto potrebuje veľmi veľa železa. Mamičky by mali dodržať takú trojstupňovú formu zavádzania potravín. Najprv by sa mali podávať jednozložkové, jednoduché zeleninové kašičky, neskoršie ovocné, ovocno-zeleninové kašičky a do tretice mäsové, zeleninovo-mäsové príkrmy.

Na začiatku stačí malá dávka, pretože dieťatko z nej spapá možno len pár lyžičiek. Aj to bude skvelý výkon, pretože bude musieť zvládnuť nové pohyby úst a jazýčka. Každá mamička potrebuje veľkú trpezlivosť a vytrvalosť, pretože zaručene kašička skončí nielen v brušku, ale aj na oblečení, nábytku na mamke...

Čo podávať našim ratolestiam? Doma uverené a pripravené jedlo alebo kúpiť v obchode hotovú výživu?

Každá mamička má inú skúsenosť, teda aj ja. Najskôr som malým podávala uverenú a rozmixovanú mrkvu. Mala som veľké očakávania a myslela som si, že hneď mi zje celú misku. Mamka ma upozorňovala, aby som hneď neuvarila pol kila mrkvy, lebo mi malý aj tak nezje, možno lyžičku alebo dve, viac nie. Samozrejme som nedala na jej slová a veselo som sa pustila do varenia. Nikdy v živote nezabudnem na jeho grimasu. S takou nechuťou mi všetko vypľúval. Bola som trošku sklamaná, ale povedala som si, že skúsime to na druhý deň. Vtedy už zjedlo jednu celú lyžičku. Tešila som sa, ako malé dieťa. Takto to pekne pokračovalo ďalej. Čím ďalej, tým viac mi papal a postupne som mu podávala zemiačik, sladký zemiak (batátu), cuketu, zeler, petržlen, hrášok, tekvičku a ich kombinácie. Z brokolice sa povracal, takže tú sme vylúčili z jedálnička, ani dnes mi ju nezje, podobne ako karfiol.

S ovocím sme problém nemali, zjedol jabĺčko, hrušku, broskyňu, jahody, maliny, melón, proste všetko, čo som mu podávala. Áno, dávala som mu aj silné alergény, ale žiadne vyrážky som nezaregistrovala. Predtým som sa však opýtala doktorky, či môžem vyskúšať aj také ovocie, takže všetko som robila s jej vedomím.

Ďalej som pokračovala s mäsom. Najprv som mu podávala králičie mäso, potom jahňacie, kuracie, bravčové, hovädzie, všetko rozmixované so zeleninkou. Môj fešák rád papal, takže postupne som zaviedla aj ryby, vajíčko, orechy, huby a iné príkrmy.

Na raňajky som mu dávala biely jogurt s ovsenými alebo ryžovými vločkami, na olovrant tvaroh, nejaké ovocie alebo detskú kašičku. Niekedy som mu uvarila puding, krupicovú kašičku alebo ryžu v mlieko. Dojčila som ho do 13. mesiacov, takže prísun vápnika bol zabezpečený.

Ale občas sa stalo, že som nemala možnosť uvariť mu domácu stravu, tak som mu podávala kupované príkrmy. Ale snažila som sa to obmedziť. Radšej som navarila doma a tak som zobrala so sebou na cestu alebo na dlhšiu prechádzku.

Môj synček už má rok a pol a väčšinou papá mäsko s mäskom, sem – tam prílohu, ale veľmi zriedka, ovocie a zeleninu do neho dostanem formou doma robených ovocných a zeleninových štiav. Máme veľké šťastie, lebo moji rodičia majú doma záhradku, ovocie a zeleninu máme bio, zo záhradky a tiež chovajú králikov a sliepky. Takže mäsko a vajíčka tiež máme domáce. Svokrovci tiež majú záhradku, od nich tiež dostávame chutné ovocie a zeleninku.

Môjmu synovi sa snažím variť pestro a zdravo a hlavne to, čo mu chutí a rád papká. Pretože s plným bruškom sa „lepšie ide do sveta“.

Komentáre

Žiadne komentáre..

Pridajte komentár